Το 2ο Λύκειο Καλαμάτας υποστηρίζει και συμμετέχει στο πρόγραμμα του «Διαζώματος»: «Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων. Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα» Μια εκπαιδευτική δράση για ευφάνταστες δημιουργίες από τη συνάντηση μαθητών με την πολιτιστική μας κληρονομιά Μια ομάδα 16 μαθητριών και μαθητών του Λυκείου μας, καθοδηγούμενη από τον Διευθυντή του σχολείου κ. Θόδωρο Σταυριανόπουλο και τον καθηγητή Γ. Δρέτα υιοθετεί, κατά το τρέχον σχολικό έτος 2015-2016, το ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΜΕΣΣΗΝΗΣ.

Η δράση αυτή που σχεδιάστηκε από το Διάζωμα απευθύνθηκε σε σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τους μαθητές να γνωρίσουν, να αγκαλιάσουν και να προστατεύσουν τα αρχαία θέατρα, αυτό το κορυφαίο επίτευγμα της αρχαίας ελληνικής αρχιτεκτονικής, εκεί όπου συντελέστηκε η έκρηξη των δημοκρατικών θεσμών και άνθισε η πολιτιστική και πνευματική δημιουργία.