Το Σάββατο 21 Νοεμβρίου, οι μαθητές του 2ου Λυκείου Καλαμάτας, οι οποίοι συμμετείχαν στον διαγωνισμό του Υπυργείου Παιδείας, με θέμα "Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ" παρευρέθηκαν στην τελετή βράβευσης του Υπουργείου Παιδείας, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Νέου Μουσείου της Ακρόπολης. Τους μαθητές συνόδευαν ο Διευθυντής του Σχολείου Θ. Σταυριανόπουλος και ο καθηγητής Γ. Δρέτας.

Το 2ο Λύκειο Καλαμάτας συμμετείχε στον διαγωνισμό μ' ένα βίντεο που παρουσιάσε συνοπτικά τη ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ του Σχολείου μας και την δουλειά που κάνουμε με τους μαθητές στην ιστοσελίδα του Λυκείου, "ξετυλίγοντας" αυτήν την Ιστορία.

Δείτε το βραβευμένο βίντεο του 2ου Λυκείου Καλαμάτας

Η τελετή διοργανώθηκε από το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από όλη την Ελλάδα

Το 2ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ, εκπροσωπούμενο από 18 μαθήτριες και μαθητές, τον καθηγητή Γ. Δρέτα και τον Διευθυντή του Θ. Σταυριανόπουλο απέσπασε το
"ΒΡΑΒΕΙΟ ΕΞΑΙΡΕΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ"

Τα σχολεία που διακρίθηκαν βράβευσαν εκπρόσωποι του υπουργείου Παιδείας και άλλων φορέων, βουλευτές, συγγραφείς κ.ά.