Παρουσία και "ζωντανή" συνένετευξη μαθητριών και μαθητών του 2ου Λυκείου σε ραδιοφωνική εκπομπή της ΕΡΑ Καλαμάτας

Μαθητές και μαθήτριες του 2ου Λυκείου Καλαμάτας επισκέφθηκαν σήμερα, 24 Νοεμβρίου 2015 το πρωί, τις εγκαταστάσεις της ΕΡΑ Καλαμάτας.
Στο ζεστό και φιλόξενο στούντιο μίλησαν με τη δημοσιογράφο της ΕΡΑ Μαρία Τομαρά σχετικά με την ερευνητική εργασία που κάνουν, εδώ και δύο χρόνια, με θέμα "Η Ιστορία του Σχολείου μας", για την οποία άλλωστε απέσπασαν το "Βραβείο Εξαίρετης Δημιουργίας" του Υπουργείου Παιδείας (ΕΚΕΔΙΣΥ).
Συζήτησαν για την Εκπαίδευση "τότε και τώρα", για τους απόφοιτους του Σχολείου μας που έκαναν - και κάνουν- εξαιρετική καριέρα στην Ελλάδα και το εξωτερικό, για τη δημιουργία του "Συλλόγου Αποφοίτων 2ου εξαταξίου Γυμνασίου και Λυκείου Καλαμάτας" καθώς και για τα προσωπικά τους όνειρα και στόχους. Όπως είπαν οι μαθητές, ήταν μια καταπληκτική εμπειρία και υποσχέθηκαν στην Κα Τομαρά να την επαναλάβουν με κάποιο άλλο θέμα.