Οι εκδηλώσεις του Λυκείου μας το Σχολικό Έτος 2009 - 2010

*  Εκδρομή στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης Αθηνών, στις 23 Οκτώβρη 2009

*  Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου - Παρέλαση

*  Επίσκεψη στο Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα, 5-2-2010

Οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης του 2ου Λυκείου Καλαμάτας, συνοδευόμενοι από τους Καθηγητές Γιώργο Δρέτα, Νίκη Μπούνα και Τάσο Καλαμπόκη επισκέφτηκαν το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα. Εκεί συναντήθηκαν και συζήτησαν για θέματα εκπαίδευσης, απασχόλησης και τις πολιτικές της Ευρωπαϊκής Ένωσης με την Ευρωβουλευτή κα Συλβάνα Ράπτη και τον υπεύθυνο τεκμηρίωσης του Γραφείου κο Άγγελο Καπετανίδη.
    Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, η Ευρωβουλευτής, αφού ευχαρίστησε τους μαθητές και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς, εξήρε την πρωτοβουλία τους αλλά και το ενδιαφέρον τους για θέματα που αφορούν την Ευρωπαϊκή Ένωση.
    Στη συνέχεια η κα Ράπτη τους ενημέρωσε για τη λειτουργία και τις αρμοδιότητες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, όπως επίσης και για τις πρωτοβουλίες και δραστηριότητες των Ελλήνων Ευρωβουλευτών .
    Συγκεκριμένα ανέφερε, ότι με την εφαρμογή της Συνθήκης της Λισσαβόνας, ενισχύεται το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και διασφαλίζεται περισσότερο ο ουσιαστικός και σημαντικός ρόλος της συνεργασίας των Κρατών – Μελών.
    Στις ερωτήσεις τους, προς την Ευρωβουλευτή κα Ράπτη, οι μαθητές επικέντρωσαν το ενδιαφέρον τους σε θέματα απασχόλησης, οικονομίας, εκπαίδευσης αλλά και για τα εθνικά θέματα (ένταξη στην Ε.Ε της ΠΓΔΜ και της Τουρκίας).