Το Ιστορικό του 2ου Λυκείου Καλαμάτας

Το Σχολείο μας ιδρύθηκε και λειτουργεί από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα. Μέχρι το 1976 λειτούργησε ως εξατάξιο Γυμνάσιο και μετά ως 2ο Λύκειο Καλαμάτας. Εδώ θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μια ιστορική αναδρομή, παρουσιάζοντας το εκπαιδευτικό προσωπικό, τους μαθητές και μερικά από τα δρώμενα της σχολικής ζωής, σε όλα αυτά τα χρόνια λειτουργίας του.

*  Οι Διευθυντές

*  Οι Εκπαιδευτικοί

*  Οι Μαθητές

*  Φωτογραφίες

Εκδρομή του σχολείου στην Επίδαυρο στις 20 Απριλίου 1967 !!!!!

Εκδρομή του σχολείου στην παραλία της Καλαμάτας (Ρούτση) το σχολικό έτος 1980-1981.
Από τον σύλλογο των Καθηγητών διακρίνονται οι: Κούτρου Ελένη (Γυμνάστρια), Γιαννακόπουλος Μάκης (Φιλόλογος), Ανδρέου Μελισσάρης (Μαθηματικός), Τσιάλας Θεόδωρος (Μαθηματικός), Παπαδόπουλος Γιάννης (Φυσικός), Γιαννημάρας Δημήτρης (Φυσικός), Ζαρνάρη Ευαγγελία (Φιλόλογος), Μπούνα Νίκη (Αγγλικών), Χατζημανώλη Φωτούλα (Φιλόλογος), Κατσαμπάνη Αφροδίτη (Φιλόλογος), Νταραχάνης Σωτήρης (Φυσικός), Γεωργουλέα Αλίκη (Φιλόλογος), Δέδες Κώστας (Γυμναστής), Σπυροπούλου Σταυρούλα (Φιλόλογος).

Εκδρομή του σχολείου το σχολικό έτος 1975-1976.