Στηρίζομαι στα πόδια μου

*

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας της Α΄ Λυκείου με αντικείμενο την ανάπτυξη της προσωπικότητας, της αυτοεκτίμησης, των κοινωνικών δεξιοτήτων και των διαπροσωπικών σχέσεων των μαθητών.

Καθηγητές:
Α/ΑΟνοματεπώνυμο
1 Στακιάς Μιχάλης
2 Κυβελέα Νίκη

Μαθητές:
Α/ΑΟνοματεπώνυμο
1 Εξαρχάκου Αμαλία
2 Καμπουγέρη Στέλλα
3 Καραμανώλη Μαριλένα
4 Μαυροειδή Σταυρούλα
5 Μέντζα Σπυριδούλα
 Μπαχράμη Αργυρώ
 Σουλαντίκα Μαρία
 Σπεντζοπούλου Αργυρώ
 Σωτηροπούλου Αμαλία-Γεωργία

Στηρίζομαι στα πόδια μου

Στόχος του προγράμματος, είναι η ανάπτυξη στάσεων και συμπεριφορών οι οποίες θα επιτρέψουν στους μαθητές να αποκτήσουν αυτονομία, να μπορούν να αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά τις επιρροές που δέχονται, ώστε να φτάσουν σε σημείο ν’ αποφασίζουν συνειδητά και υπεύθυνα για τη ζωή τους.
   Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δίνει έμφαση στην ανάπτυξη της προσωπικότητας, της αυτοεκτίμησης, των κοινωνικών δεξιοτήτων και των διαπροσωπικών σχέσεων. Όλα αυτά μέσα από μεθόδους ενεργητικής μάθησης, που χρησιμοποιούνται ευρέως στην Αγωγή Υγείας και οι οποίες επιτρέπουν την ενεργή συμμετοχή τω μαθητών στις διαδικασίες μάθησης.
   Το πρόγραμμα αυτό θα ολοκληρωθεί την περίοδο Οκτώβριος 2009 - Απρίλιος 2010 από τους μαθητές της Α' Λυκείου του 2ου Λυκείου Καλαμάτας.